07.08.2017 / Forum Makina

Sabitoğulları Hafriyat, yılların birikimiyle Manisa bölgesinde hafriyat işlerinde faaliyet gösteriyor. 2 oğul ve 1 babanın işe dört elle sarılmasıyla bugünlere kadar gelen firma, yeni yılda 1 adet Case CX 210 C ve CX 300 C paletli ekskavatör alımı yaptı. Firmanın Case İş Makinelerini tercih etmesini sağlayan etkenlerin başında, yüzde 30’lara varan yakıt tasarrufu ve TürkTraktör satış yetkililerinin yakın ilgisi geliyor. 

Dededen gelen bir meslek olan hafriyatçılığa 1976’da başlayan Sabit Demirtaş’ı Salihli’de ziyaret ederek Case tercihleri hakkında bilgi almak üzere keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


Makine parkınızın durumu nedir? 

Bu işe 1976’da ilk olarak traktör ve kepçeyle başladım. Sonrasında sallama kepçe olarak tabir edilen halatlı makinelerle devam ettim. Şu anda parkımızda Case iş makineleri dışında çeşitli marka ve modellerde 3 adet ekskavatör, 1 adet mini ekskavatör, 3 adet kazıcı yükleyici, 1 adet lastikli yükleyici ve 1 adet toprak silindiri bulunuyor. Hafriyat nakliyesinde ise 10 adet kamyon kullanıyoruz.

Yakıt giderleri ve satış sonrası hizmetler ön planda 

İyi bir iş makinesi dendiğinde aklınıza neler geliyor? 

İyi makine, sürekli aktif olarak çalışan makinedir. Günümüzde kötü makine kavramı kalmadı. Motor, pompa gibi komponentlerde genelde aynı markalar kullanılıyor. Yakıt bizler için önemli konuların başında geliyor. Bugün kullandığımız yakıtın yarısından tasarruf etsek büyük paralar kazanırız. Ayrıca bizim için önemli unsurların bir diğeri de firmaların satış sonrası hizmet ve kalitesidir. Bunların yanı sıra güven ve maliyet kavramları da yine serviste aradığımız önemli kriterlerdir.

Case’i tercih etmenizdeki süreç nasıl işledi? 

Aslında makine ihtiyacımız yoktu. TürkTraktör Case İş Makineleri satış yetkilileri bizim için bir demo düzenlediler. CX 300 C ile Gölmarmara’da dolgu işinde makineyi deneme fırsatı bulduk. Makinenin, kullanmakta olduğumuz muadil makineye oranla saate en az 10 litre daha az yakıtla daha üst düzey performans gösterdiğini gördük. Bu büyük fark sonucu makineleri değiştirmeye karar verdik. Makinelerimizin operatörlüğünü yapan oğlum da Case ile çalışırken hiç yorulmadığını söyledi. Aslında makine yenileme düşüncemiz hiç yoktu, fakat demolar sayesinde makinelerimizi yeniledik. Buna ek olarak; TürkTraktör, takas konusunda da cazip teklifler sundu.